Döviz sat altın al kampanyası işe yaramadı Altın ithalatı patladı

Doların aşırı yükselmesi karşısında hükümet tarafından başlatılan ‘Döviz sat altın al’ kampanyası nedeniyle altın ithalatı patlama yaptı ayrıca dolar da 3.60’ı geçerek rekor kırdı.

Dövizdeki tınmanışa bağlı olarak başlatılan “dövizini sat, altın al” kampanyasının etkisiyle, Aralık ayında altın ithalatı, “miktar ve parasal bazda patladı.

İTHALAT MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası verilerine göre, altın ithalatı Aralık ayında  geçen yılın aynı ayına göre yüzde 688 artışla 36.7 tona fırladı.  2016 yılının tamamındaki altın ithalatı yüzde 118 artışla 106.19 tona yükseldi. Ayrıca aylık bazda 2014 yılı Kasım ayındaki 47.1 tondan sonra en yüksek ithalat miktarına ulaşılmış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da “dolar satıp altina yatırım yapın” önerisiyle öncülük ettiği kampanya ters tepmişe benziyor. Çağrı sonrası Aralık ayındaki altin ithalatının parasal değeri de, 2015 Aralık’taki 376 milyon dolardan, “yüzde 332 artışla 1 milyar 645 milyon dolara” tırmandı.

DOLAR 4 TL’Yİ AŞAR

Yatırım bankası Nomura Gelişen Piyasalar Stratejisti Henrik Gullberg korkutan tahmin. Gullberg, “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası  yeterli derecede yanıt verip TL ikinci yarıda stabilize olmadan önce dolar/TL’yi 2017’nin ilk yarısında 4’ün üzerinde görmeyi bekliyoruz” dedi. Öte yandan Nomura dışında Türkiye’deki uzmanların görüşü de aynı yönde.

Bloomberg News’in haberine göre, Gullberg şunları söyledi: “Piyasa katılımcıları TCMB’nin enflasyon tehdidini ciddiye aldığına dair sinyaller arıyor. Reel faizleri piyasanın lirada kısa pozisyon almasını engellemeye yetecek kadar yüksek seviyelere çekmek gibi.

Ama şu anda TCMB reel faizlerin gerilemesine izin veriyor, enflasyon TCMB’nin faiz artırımlarından daha hızlı artıyor.

Bu durumun değişmesi gerekiyor ve 2015 başındakine benzer şekilde agresif politika sıkılaştırması görene kadar lira korkunç terör saldırıları gibi kötü haberlerle satılmaya devam edecek. Algı daha destekleyici olduğunda da değer kazanmayacak.”

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*