TEMA Vakfı'ndan korkunç Türkiye raporu

TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar son 13 yılda 2,4 milyon hektar tarım arazisinin yani toplam tarım arazilerinin yüzde 10'unun kaybedildiğini belirtti.

TEMA Vakfı'ndan korkunç Türkiye raporu

TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar son 13 yılda 2,4 milyon hektar tarım arazisinin yani toplam tarım arazilerinin yüzde 10'unun kaybedildiğini belirtti.

Hasan KARADENİZ
Hasan KARADENİZ
26 Ocak 2017 Perşembe 16:13
480 Okunma
TEMA Vakfı'ndan korkunç Türkiye raporu

Dünya Gıda Günü’nde kömürlü termik santrallerin tarım arazilerine olan etkilerine dikkat çeken TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar, Türkiye’nin tarımsal açıdan önem taşıyan illerdeki kömür yatırımlarının tehlikelerine değindi.

İnsan sağlığına, doğaya ve tarım arazilerine büyük zararlar veren kömür yatırımlarının Türkiye’nin geleceğini kararttığına değinen Karapınar, Son 13 yılda 2,4 milyon hektar tarım arazisinin şani toplam tarım arazilerinin yüzde 10'unun kaybedildiğine vurgu yaptı.

İşte TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar’ın konu ile ilgili açıklaması: “Tüm Türkiye'de 80'e yakın termik santral yapılması planlanıyor” diyen Karapınar, her biri 150-200 km çaplı bir alanı etkileyecek olan bu santrallerin yaratacağı hava kirliliğinin 15 milyon hektar tarım alanını olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Türkiye'nin önemli tarım alanlarını barındıran Çanakkale'de işletmedeki 3 santrale ek 13 santral yapılmasının planladığının altını çizen TEMA Vakfı Genel Müdürü, bölgede meydana gelecek hava kirliliğine ve etkilerine dikkat çekti.

TERMİK SANTRALLER HAVAYI KİRLETİYOR

Hava kirliliğinin yanı sıra kömürlü termik santrallerden kaynaklanan başka bir önemli sorun ise iklim değişikliği. Kömürlü termik santraller, ürettikleri elektrik miktarına göre en fazla sera gazı salan tesisler. Kömür odaklı enerji politikalarına devam eden Türkiye, iklim değişikliğinin etkilerinden en fazla etkilenecek ülkelerden biri.

SICAKLIKLAR ARTACAK

Karapınar’ın da ana yazarlarından olduğu Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli raporları, Türkiye'de yıllık ortalama sıcaklığın 2,5 ila 4 derece arasında artacağını gösteriyor.

Raporlara göre bu artış Ege'de ve Doğu Anadolu'da 4 derece, iç bölgelerde ise 5 dereceyi bulacak. Türkiye daha sıcak, daha kurak ve yağışlar açısından daha belirsiz bir iklim yapısına sahip olacak. Önlem alınmaz ise doğal varlıklara doğrudan bağımlılığı nedeniyle iklim değişikliğinden en fazla tarım sektörü etkilenecek.

DÜNYADA GÜNDEM TARIM

Birleşmiş Milletler (BM), 17 başlıkta 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ni belirledi. Bunlar içerisinde öncelikli olarak yoksulluk ve açlığın bitirilmesi yer alıyor. Hedeflerin neredeyse tamamı, sürdürülebilir üretim-tüketim desenleri, iklim değişikliği ve etkileri ile mücadele, dayanıklı kentler, herkes için su, sağlıklı yaşam gibi başlıklarla tarımın önemine vurgu yapıyor. Bu hedeflerin 15'incisi toprak bozulumunun engellenmesini kapsıyor.

TEMA VAKFI

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ya da kısaca TEMA, 11 Eylül 1992 tarihinde kurulmuş olan çevreci vakıftır. Erozyon ile mücadele, ağaçlandırma ve doğal varlıkların korunması temel amaçlarındandır. Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), 11 Eylül 1992 tarihinde Hayrettin Karaca ve A. Nihat Gökyiğit tarafından, Türkiye'nin geleceğini tehdit eden erozyon, çölleşme tehlikesine karşı toplumsal duyarlılığı arttırmak ve bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesini sağlamak için kuruldu

Son Güncelleme: 26.01.2017 17:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.