Enflasyon sert yükseldi dolar hareketlendi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyondaki yüzde 1.64’lük sert artış yaşandı. Bu rakam doları da yükseltti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yılın aralık ayında aylık bazda ise TÜFE yüzde 1,64, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,98 artış gösterdi. Aralık itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre, tüketici fiyatları yüzde 7,78, yurt içi üretici fiyatları yüzde 4,3 arttı.

PATLICAN VE PORTAKAL UÇTU

Tüketici fiyatları bazında aralıkta en yüksek fiyat artışı yüzde 60,01 ile patlıcan, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 16,64 ile portakalda görüldü. Bu arada, kasımda TÜFE yüzde 0,52, Yİ- ÜFE yüzde 2 artmıştı. Yıllık enflasyon ise söz konusu ayda TÜFE’de yüzde 7, Yİ-ÜFE’de ise yüzde 6,41 olarak gerçekleşmişti.

DOLAR YÜKSELDİ

Enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra 3.5o’yi bulduğundan beri sessiz olan dolar yine hareketlendi. Enflasyon öncesi 3.54 seviyelerinde seyreden Dolar/TL saat 10.11’de 3.5541’e yükseldi. Euro/TL de 3.72’nin üzerinde. Ancak enflasyondan etkilenen doların önümüzdeki günlerde tekrar hareketlenmesi bekleniyor, nedeni ise ABD’den gelecek veriler.  Bloomberg HT’de yer alana habere göre, ABD’de bugün ISM imalat verisi izlenecek. Ancak haftanın en kritik verisi cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi olacak. Uzmanlar istihdam verisinin kurun hareketinde önemli olacağını belirtiyor.

ABD doları 2016 yılını kazançla kapatmış, doların TL karşısında yıllık artışı yüzde 20’yi bulmuştu.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*