Kar ve fırtına Türkiye’yi esir almaya geliyor

Meteorolojiden gelen son uyarıya cuma gününden itibaren özellikle Ankara ve İstanbul karlı havanın etkisi altına girecek.

Soğuk ve yoğun kar yağışının, Cuma günü Marmara’yı etkilemesi bekleniyor. Kar ve fırtına, Cumartesi günü İç Ege, İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Akdeniz’in iç kesimlerinde etkili olacak. İstanbul’da da Cuma gününden itibaren kar yağışı etkili olacak. Uzmanlar özellikle İstanbul’daki kar ve fırtına  için uyarılar yaptı. Nitekim uzun süredir beklenen karın İstanbul’a ulaşması durumunda 16 milyonluk mega kent karışabilir. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde İstanbul için kar uyarısı yapılmış ancak beklenen kar gelmemişti.

TRAKYA’DAN GELİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, çok bulutlu havanın hüküm sürdüğü Trakya’da yarın sağanakların etkili olacağı tahmin ediliyor. Cumadan itibaren ise soğuk hava sisteminin etkisiyle sağanakların Trakya’da yoğun kar yağışına dönüşeceği ve Marmara Bölgesi’ni etkileyeceği öngörülüyor.

Tahmine göre, kar yağışı Cumartesi günü İç Ege, İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Akdeniz’in iç kesimlerini etkileyecek. Pazar günü ise Trakya ile Ege kıyıları ve Akdeniz hariç yurdun tamamında etkili olacak. Hava sıcaklıkları kar yağışlı bölgelerde Cuma gününden itibaren hissedilir ölçüde düşecek.

İSTANBUL VE ANKARA

İstanbul’u cuma günü etkisi altına alması beklenen kar yağışı cumartesi günü de sürecek. Cumartesi günü başkent Ankara’da da kar yağışı bekleniyor. Anadolu’nun büyük bölümü cumartesi gününü kar yağışı altında geçirecek. 5 Kar yağışı pazar günü de devam edecek. İstanbul’da hava sıcaklığının -3 dereceye kadar düşmesi beklenirken Ankara, -7’leri görecek.

6 Pazartesi günü Trakya ve Ege Bölgesi ile Akdeniz dışında kalan tüm bölgelerde kar ve fırtına bekleniyor.  7 İstanbul’da cuma günü etkisini göstermeye başlayacak olan kar yağışı üst üste dört gün sürdükten sonra salı günü de devam edecek.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*