250 sanatçı ve yazardan ortak bildiri: 'HAYIR'

Oyuncu, yazar, yönetmen ve müzisyenlerden oluşan yaklaşık 250 sanatçı "Bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşçesine yaşamak için 'Hayır'" sloganıyla bir kampanya başlattı.

250 sanatçı ve yazardan ortak bildiri: 'HAYIR'

Oyuncu, yazar, yönetmen ve müzisyenlerden oluşan yaklaşık 250 sanatçı "Bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşçesine yaşamak için 'Hayır'" sloganıyla bir kampanya başlattı.

Hasan KARADENİZ
Hasan KARADENİZ
06 Nisan 2017 Perşembe 13:24
119 Okunma
250 sanatçı ve yazardan ortak bildiri: 'HAYIR'

Yazar, oyuncu, yönetmen, fotoğrafçı, şair, müzisyen, dansçı, ressam ve heykeltraşın aralarında bulunduğu Türkiye'nin önde gelen 250 sanatçısı HAYIR için birleşti. Sanatçılar “Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe” diyerek, “Hayır” oyu vereceğini açıkladı. Bu sanatçıların arasında Müjde Ar, Rutkay Aziz, Füsun Demirel, Fatma Girik, Zülfü Livaneli,  Ayşe Kulin, Zeliha Berksoy, Ataol Behramoğlu, Ahmet Ümit, Haldun Dormen, Halil Ergün, Edip Akbayram, Pelin Batu ve Murathan Mungan da var.

''YAŞAM İÇİN HAYIR''

250 sanatçı  “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” sözlerine imza atarak, “Yaşam İçin Hayır” diyeceklerini söyledi. Sanatçılar 12 Eylül'de de HAYIR dediklerini ve 16 Nisan'da da HAYIR diyeceklerini vurguladı. İstanbul Beyoğlu'nda bulunan bir otelde toplanan sanatçılardan Edip Akbayram, Rutkay Aziz, Füsun Demirel, Pelin Batu gibi bazı isimler konuşma yaptı. 

Edip Akbayram

Kardeşçe yaşayabileceğimiz bir ülke istiyoruz ve bu anayasayı ret ediyorum. Bu yüzden ‘Hayır’ diyorum.

Füsun Demirel

Bir tek onurumuz kaldı ve bu onur için mücadele ediyoruz. Bu ülkede son 5 yılda yüzde 77.6 oranında çocuk istismarı yaşanmış. 2016'da 300 küsur kadın cinayeti. 2017'nin günümüze kadar olan rakamları da çok acıklı. Ortalama elli kadın cinayeti, tecavüz, istismar...

Rutkay Aziz

''Beni endişelendiren durum ‘Hayır’ sonrası. 17’sinde bayram yapma hakkımızın olmadığını düşünüyorum. Hiç bayramlık bir durum yok. Yani ‘Hayır’ın kavgasını sürdürmekle yükümlüyüz. Yani iş 16’sında bitmiyor''

Pelin Batu

“Ben buraya gelirken anneme yalan söyledim. Bunu söylerken gözlerim doluyor, çok üzülüyorum. Niye söyledim anneme; şiirlerimi başmak için fotokopiciye gideceğim dedim. Çünkü annem benim için korkuyor. Kızının hapse girmesinden korkuyor. Kızının sokakta vurulmasından korkuyor. Ben ‘Hayır’ diyorum. Çünkü bu kadar çok annenin korkmasından içim ağlıyor artık. ''

BİLDİRİYE İMZA ATAN SANATÇILAR

Oyuncu Nilüfer Açıkalın, Yönetmen Ezel Akay, Eleştirmen Tül Akbal, Müzisyen Edip Akbayram, Müzisyen Onur Akın, Oyuncu Hale Akınlı, Yönetmen Arif Akkaya, Müzisyen Sabahat Akkiraz, Ressam Alaattin Aksoy, Heykeltraş Mehmet Aksoy, Oyuncu serap Aksoy, Şair Sina Akyol, Eleştirmen Filiz Ali, Şair-Yönetmen Orhan Akkaya, Yönetmen Emin Alper, Yazar Nazım Alpman.

Ressam Mustafa Altıntaş, Yönetmen Mustafa Altıoklar, Oyuncu Müjde Ar, Ressam Cihat Aral, Yazar İnci Aral, Yönetmen Nurdan Arca, Müzisyen Ekrem Ataer, Oyuncu Barış Atay, Yazar Zeynep Avcı, Oyuncu Övül Avkıran, Oyuncu Orhan Aydın, Yönetmen Çağıl Nurhak Aydoğdu, Yazar Eren Aysan, Yazar Enver Aysever.

Yönetmen-Oyuncu Rutkay Aziz, Müzisyen Selda Bağcan, Yazar Hayko Bağdat, Eleştirmen Serhan Bali, Müzisyen Jehan Barbun, Yönertmen-Oyuncu Özgür Başkaya, Şair-Oyuncu Pelin Batu, Yazar Oya Baydar, Ressam Bedri Baykam, Şair Ataol Behramoğlu, Şair Onur Behramoğlu, Şair Cengiz Bektaş, Şair Süreyya Berfe.

Müzisyen Cahit Berkay, Oyuncu Ayşe Lebriz Berkem, Şair Egemen Berköz, Oyuncu-Yönetmen Zeliha Berksoy, Oyuncu Lemi Bilgin, Yazar Atilla Birkiye, Müzisyen Baha Boduroğlu, Yazar Cuma Boynukara, Yazar Ayhan Bozkurt, Yazar Umur Bugay, Eleştirmen Cüneyt Cebenoyan, Şair Gülsüm Cengiz, Şair Metin Cengiz, Oyuncu Laçin Ceylan.

Oyuncu Metin Coşkun, Yazar Tuncer Cücenoğlu, Şair-Yazar Cevat Çapan, Yazar-Yönetmen Semih Çelenk, Fotoğraf sanatçısı İsa Çelik, Yazar Jaklin Çelik, Müzisyen Haluk Çetin, Karikatür Tarihçisi Turgut Çeviker, Yazar Vecdi Çıraoğlu, Müzisyen Mazlum Çimen, Oyuncu Şevket Çoruh, Yazar Aydın Çubukçu, Müzisyen Güvenç Dağüstün.

Müzisyen Melike Demirağ, Sanaryo yazarı Meriç Demiray, Müzisyen İsmail Hakkı Demircioğlu, Oyuncu Füsun Demirel, Yazar Ümit Denizer, Yazar Ayşegül Devecioğlu, Oyuncu Ece Dizdar, Yönetmen Haldun Dormen, Fotoğraf sanatçısı Atilla Durak, Şair Refik Durbaş, Müzisyen Güneş Duru, Yazar Sedef Ecer, Yazar Yavuz Ekinci, Şair Şükrü Erbaş, Yazar Vecdi Erbay, Oyuncu Füsun Erbulak, Oyuncu Sevinç Erbulak, Şair Enver Ercan.

Müzisyen Turgay Erdener, Yazar Nimet Erdem, Yönetmen Mehmet Ege, Şair Haydar Ergülen, Oyuncu Halil Ergün, Yazar Mahir Ünsal Eriş, Yönetmen-oyuncu Genco Erkal, Oyuncu Zühtü Erkan, Oyuncu Arif Erkin, Şair Cezmi Ersöz, Müzisyen Murat Ertel, Yönetmen Yücel Erten, Eleştirmen Ragıp Ertuğrul, Oyuncu Mehmet Esen, Yazar Akın Evren.

Oyuncu-Müzisyen Müjdat Gezen, Oyuncu Fatma Girik, Müzisyen Ayşedeniz Gökçin, Yönetmen Dilek Gökçin, Oyuncu Güney Zeki Göker, Müzisyen Yasemin Göksu, Yapımcı Serpil Güler, Ressam Mehmet Güleryüz Oyuncu Ahmet Gülhan, Oyuncu Gülümser Gülhan, Yazar Semih Gümüş, Yönetmen-Oyuncu Yaşar Gündem, Oyuncu Selma Güneri.

Şair Tarık Günersel, Müzisyen Erdal Güney, Oyuncu Mahir Günşiray, Müzisyen Sadık Gürbüz, Ressam Selma Gürbüz, Karikatürist Kemal Gökhan Gürses, Oyuncu Defne Halman, Yazar Haluk Işık, Müzisyen Cem İdiz.

Yayıncı Tevfik İhtiyar, Şair Özdemir İnce, Çevirmen Ülker İnce, Tasarımcı Cemil İpekçi, Yönetmen Handan İpekçi, Yazar Müge İplikçi, Yazar Zehra İpşiroğlu, Şair Küçük İskender, Ressam Balkan Naci İslimyeli, Şair Hicri İzgören, Eleştirmen Şefik Kahramankaptan, Şair Arife Kalender, Müzisyen Suna Kan, Yazar Vivet Kanetti, Şair Turgay Kantürk, Yönetmen Hüseyin Karabey.

Yönetmen Tolga Karaçelik, Yazar Mesut Kara, Fotoğraf Sanatçısı Çerkes Karadağ, Yazar Karin Karakaşlı, Yazar Sema Kaygusuz, Yönetmen-Oyuncu Nesrin Kazankaya, Yazar Ercan Kesal, Şair Tuğrul Keskin, Yapımcı-Yazar Arif Keskiner, Oyuncu Emre Kınay, Oyuncu Güven Kıraç, Yazar Rıza Kıraç, Yönetmen-Oyuncu Kemal Kocatürk, Yönetmen-Oyuncu Macit Koper, Ressam Komet, Şair Mustafa Köz.

Yazar Ayşe Kulin, Oyuncu Jülide Kural, Yapımcı Nilgün Kurt, Şair Akif Kurtuluş, Şair Namık Kuyumcu, Yazar Pınar Kür, Oyuncu Berna Laçin, Müzisyen Zülfü Livaneli, Yönetmen-Yazar Sami Berat Marçalı, Yönetmen Orçun Masatçı, Oyuncu Ahmet Mekin, Eleştirmen Murat Meriç, Yönetmen Ayşe Emel Mesci, Oyuncu-Yönetmen Mirza Metin.

Göresel Santçı Şükran Moral, Ressam Murat Morova, Şair-Yazar Murathan Mungan, Yayıncı Cavit Nacitarhan, Yazar Abdullah Nefes, Yazar Özdemir Nutku, Besteci Erkan Oğur, Tasarımcı Nazlı Ongan, Yazar Zeynep Oral, Yazar Kemal Oruç, Yazar Işık Öğütçü, Müzisyen Feryal Öney, Oyuncu Aslı Öngören, Müzisyen Taner Öngür, Tasarımcı Fenni Özalp, Yazar Vedat Özdemiroğlu.

Oyuncu Levent Özdilek, Yönetmen Cengiz Özek. Yazar Işıl Özgentürk, Yönetmen Yavuz Özkan, Yönetmen Yeşim Özsoy, Oyuncu Zeynep Özyağcılar, Yazar Adnan Özyalçıner, Görsel Sanatçı Zeyno Pekünlü, Yapımcı Özdem Petek, Yönetmen-şair Barış Pirhasan, Yönetmen Enis Rıza Sakızlı, Müzisyen Vedat Sakman, Oyuncu Tilbe Saran, Oyuncu Meltem Savcı, Yazar Ahmet SaY.

Eleştirmen Vecdi Sayar, Eleştirmen Seçkin Selvi, Müzisyen Suavi, Oyuncu Gülriz Sururi, Oyuncu Nur Sürer, Yazar-Oyuncu Ferhan Şensoy, Müzisyen Burhan Şeşen, Ressam Yusuf Taktak, Oyuncu Cihat Tamer, Şair Ülkü Tamer.

Şair Tuğrul Tanyol, Dansçı Zeynep Tanbay, Şair Tevfik Taş, Eleştirmen Alin Taşçıyan, Ressam Orhan Taylan, Yazar Latife Tekin, Şair Ahmet Telli, Müzisyen Mehmet Teoman,Müzisyen Ferhat Tunç, Oyuncu Dilek Türker, Yönetmen Melek Ulagay, Müzisyen Umay Umay Yönetmen Cem Uslu, Yazar Murat Uyurkulak, Oyuncu Muhammet Uzuner.

Yazar Ahmet Ümit, Yönetmen Ahmet Haluk Ünal, Oyuncu Levent Üzümcü, Yönetmen-Oyuncu Cüneyt Yalaz, Yönetmen Ragıp Yavuz, Müzisyen Nejat Yavaşoğulları, Oyuncu Işık Yenersu, Yayıncı Vedat Yeniçeri, Yazar Selahattin Yıldırım.

Müzisyen Vedat Yıldırım, Yazar Oylum Yılmaz, Oyuncu Iraz Yöntem, Fotoğraf sanatçısı Özcan Yurdalan, Müzisyen Şanar Yurdatapan, Şair Hüseyin Yurttaş, Eleştirmen Fırat Yücel Oyuncu Alican Yücesoy, Şair C. Hakkı Zariç, Yönetmen-Oyuncu Berfin Zenderlioğlu, Ressam Emre Zeytinoğlu ve Yazar Irmak Zileli.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.