Muhtarlar toplantısına gitmeyen muhtara soruşturma

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gelenek haline gelen Muhtarlar Toplantısı’na katılmayan Trabzon’un Vakfıkebir ilçesi Çarşı Mahallesi Muhtarı Gökhan Bahadır’a soruşturma açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe Yerleşkesi’nde düzenlediği muhtarlar toplantısını “tarafsız bir muhtar olarak partili bir cumhurbaşkanının davetine katılmasının tarafsızlığını tartışılır hale getireceği” gerekçesiyle reddeden Trabzon’un Vakfıkebir ilçesi Çarşı Mahallesi Muhtarı Gökhan Bahadır hakkında, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla soruşturma açıldığı ve Adalet Bakanlığı’na fezleke yazıldığı, bakanlığın Erdoğan’ın hakaret davalarını geri çektiğini anımsatarak soruşturma izni vermediği ortaya çıktı.

MUHTAR TARAFSIZ OLMALI

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesi Çarşı Mahallesi Muhtarı Gökhan Bahadır, gazetemize yaptığı açıklamada tarafsız bir muhtar olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beştepe’te düzenlediği muhtarlar toplantısına gitmeyeceğini belirterek, “Cumhurbaşkanı’nın temel görevi anayasaya uygun davranma, onu koruma. Ama Anayasa’yı tanımıyor, saygı duymuyor. Tarafsız olması gerekirken, taraflı bir Cumhurbaşkanı. Muhtar kimdir? Muhtar, hiçbir partiye üye olmayan, parti gözetmeyen, kendisini seçenlere ya da seçmeyenlere eşit biçimde davranan biridir. Parti ayrımı, insan ayrımı yapmaz. Cumhurbaşkanı da konumu gereği tarafsız olmalıdır. Ama 2 yıldır partili bir Cumhurbaşkanı var. Benim toplantıya katılmam bu tarafsızlığımı tartışmalı hale getirir. Herkesin muhtarı olmalıyız” dedi.

Bahadır’ın sözlerinin 14 Temmuz’da “Sarayı reddeden ilk muhtar” başlığıyla basına yansımasının  ardından Vakfıkebir Cumhuriyet Savcılığı, ertesi gün ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla res’en soruşturma açmıştı.

ERDOĞAN BUGÜN DE KONUŞTU

33. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Erdoğan ‘ yaşam tarzı’ hakkında ilginç ifadeler kullandı. Erdoğan’a göre 14 yıldır yaşam tarızına tek bir müdahale yok.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ortaköy Reina’daki terör saldırısı üzerinden başlayan tartışmalara ilişkin olarak, “Hemen bunu yaşam biçimleri vesaire buraya kaydırmanın hiçbir anlamı yok, bunlar tamamiyle ülkemizdeki siyasi iradeyi bir kenara öteleme, ülkemizi bölme operasyonundan başka bir şey değildir. Saldırgan o gece orada değil de ertesi gün mesela bir pazar yerinde aynı eylemi yapsa yine benzer tavırlar sergilenecek miydi acaba?” diye sordu. “Buradan siz kıymetli muhtarlarıma, sizlerin şahsında milletime soruyorum” diyen Erdoğan, “Yaptığım her işin, attığım her adımın kamuoyunun gözü önünde cereyan ettiği bu uzun dönemde yaşam tarzı baskısına maruz kalan tek bir kişi var mıdır. Kim acaba ‘Bu ülkede ben şöyle giyinmek istiyordum da giyinemedim, şöyle yaşamak istiyordum da yaşayamadım’ diyordur?” sorusunu yöneltti.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*