Cerrahpaşa Tıp, Bölünme Yasası'na karşı ayaklandı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Üniversitelerin bölünmesi için hazırlanan kanun tasarısı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde protesto edildi.

Cerrahpaşa Tıp, Bölünme Yasası'na karşı ayaklandı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Üniversitelerin bölünmesi için hazırlanan kanun tasarısı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde protesto edildi.

Hasan KARADENİZ
Hasan KARADENİZ
24 Nisan 2018 Salı 13:21
208 Okunma
Cerrahpaşa Tıp, Bölünme Yasası'na karşı ayaklandı

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin yönetim kadrosu, öğretim üyeleri ve öğrenciler, Temel Tıp Bilimleri Binası önünde ve bir amfide toplanarak eylem yaptı.

"Cerrahpaşa Bizimdir Bizim Kalacak" şeklinde slogan atan öğrencilere konuşma yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran, "Hepimiz üzüntü içerisindeyiz. Böyle bir ayrımı hiçbir şekilde düşünmemiştik. İnşallah bu ayrım yine de gerçekleşmeyecek. Bunun çabası içerisindeyiz" dedi.

Zor bir süreçten geçiyoruz

Duran "Öğretim üyesi arkadaşlarımla biraz önce uzun süre müzakere ettik" diyen Duran, "Gayret göstermeye devam ediyoruz. Bunun sonucunda başarılı olacağız diye düşünüyorum ve umut ediyorum. Ancak provokasyonlara kapılmayalım. Sükunetle ve yasal çerçeve içerisinde gayretlerinizle bu süreci götürmeye çalışalım. Hiçbir şekilde toplu yürüyüşe geçmeyin. İsterseniz Beyazıt'taki toplantıya bireysel olarak katılabilirsiniz. Gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz. Birkaç günden beri ben çok gergin durumdayım" diye konuştu.

Cerrahpaşa tıp tarinin amirali

Amfide toplanan öğrenciler ise sıralara vurarak ve alkışlarla protestoya katıldı. Öğrencilerden biri, "Üniversitenin bölünmesini istemiyorum. Bu üniversite Türkiye'nin tıp tarihini üç amiral gemisinden biri" dedi.

Başka bir öğrenci ise "Köklü geçmişimizi muhafaza etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Bir sürü tıp öğrencisi mağdur edilecek. Buraya gelmek için çok emek sarf ettik" ifadelerini kullandı. Grup daha sonra polisin toplu bir şekilde yürüyüş yapılmasına izin vermemesi üzerine Beyazıt'ta yapılacak eyleme yürüyüş olmaksızın gitti.


Biz İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Öğretim Üyeleri olarak 24.04.2018 tarihinde yapılan Olağanüstü Fakülte Akademik Kurul toplantısında oybirliği ile aşağıdaki kararları almış bulunuyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

1.İstanbul Üniversitesi tüm fakülteleri ile bir bütündür bölünmez.

İstanbul Üniversitesi araştırma üniversitesi niteliği kazanmış, hizmet, eğitim ve araştırma işlevini başarıyla yürüten, yüksek nitelikte işlev gören bir kurumdur. Türkiye’nin uluslararası bilimsel literatüre en fazla katkı veren üniversitelerinden olan İstanbul Üniversitesi bu performansıyla son yıllarda dünya ölçeğinde yapılan üniversite sıralamalarına ülkemizden en ön sırada giren üniversite olmuştur.

Eğitim kurumlarının ekolleşmesini belirleyen onların köklü gelenekleri ve yapılarıdır. Altı yüz yıllık köklere sahip İstanbul Üniversitesi’nin en eski fakültelerinden ayırmak bu ekolün can damarlarını kesmek ve kimliksizleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir.

2.Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakülteleri ve Sağlık Bilimleri’ne ait tüm Fakülte ve Enstitülerin İstanbul Üniversitesi’nden ayrılması, mezunların geçmişlerinin silinmesi kabul edilemez. Bu tasarının yasalaşması eğitim ve sağlık hizmetlerinde dönülemez sonuçlara neden olacaktır.

3.Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakülteleri, bünyelerinde Türkiye’nin en başarılı öğrencilerini barındırmaktadır. Öğretim üyeleri ve Yardımcıları olarak öğrenci ve mezunlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız.

4.19 Nisan 2018 tarihinde Meclis Eğitim Komisyonu gündemine sunulan söz konusu kanun tasarısının geri çekilerek iptalinin en doğru çözüm olacağını düşünmekteyiz.

5.Yukarıda belirttiğimiz tüm taleplerimizin takipçisi olacağımızı, bu bağlamda gereken idari ve hukuki yolları kullanacağımızı beyan ediyoruz.

Son Güncelleme: 24.04.2018 14:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.