Çocuklar ve bebekler için aşı takvimi

Yetişkinlere nazaran çok daha kırılgan ve zayıf olan çocuklar için aşı takviminin önemi büyük. İşte aşı ve aşı takvimi hakkında bilmeniz gerekenler...

Çocuklar ve bebekler için aşı takvimi

Yetişkinlere nazaran çok daha kırılgan ve zayıf olan çocuklar için aşı takviminin önemi büyük. İşte aşı ve aşı takvimi hakkında bilmeniz gerekenler...

Hasan KARADENİZ
Hasan KARADENİZ
26 Nisan 2017 Çarşamba 10:43
147 Okunma
Çocuklar ve bebekler için aşı takvimi

Modern tıbbın geldiği nokta artık bebekleri ve çocukları hastalıklardan eski dönemlere nazaran çok daha iyi koruyabiliyor. Her ne kadar hastalıklar çocukların bağışıklık sistemi için gerekli ise de minik bedenlerde sık görülmeye başlayan hastalıklar tehlikeli dönemlere kadar gidebiliyor.  Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzman Dr. Hülya Karaca Çocuklarda Aşı Takvimi Konusunda bilinmeyenleri anlattı.

Karaca, aşı ile çocuğa bağışıklık kazandırmanın korunabilir hastalıkları minik bedenlerden uzaklaştırdığını ve bu hastalıkların neden olduğu ölüm ve sakatlıkları minimuma indirdiğini belirtti. Aşının ne kadar önemli olduğunun altını çizen Karaca, Global Aşı ve Bağışıklama Birliği'nin bir çok ülkede yılda 5,5 milyondan fazla ölüme engel olduğunu belirtti.

14 hastalığa acil aşı

Erken ölümlere, hastalıklara ve bunların bıraktığı sakatlıklara engel olmak için erken dönemden itibaren çocukların 14 hastalıktan korunması gerekiyor. Bunlar tüberküloz, difteri, boğmaca, tetanos, polio, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hepatit B, Hemophilus infuenzae tip b,Streptococcus pneumonia,hepatit A ve suçiçeğidir. Bunların dışında Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın takviminde olmayan aşılar da mevcut bunlar da özel hastanelerde çocukların aşı takvimine eklenebilir. 

Aşı takvimi ve uygulaması şu şekildedir:

Hepatit B aşısı doğumda, 1.,ve 6.ay sonunda olmak üzere üç doz;

BCG yani bilinen adıyla verem aşısı, 2. ay sonunda tek doz;

Difteri-aselllüler boğmaca, tetanoz, inaktif polio, haemophilus influanza tip b (Bu aşılar beşli larma olarak da bilinir) 2.ay, 4. ay, 6. ay,18.ay sonunda uygulanmakta hatırlatma dozu ise Hib içermeyen dörtlü karma şeklinde ilköğretim 1. sınıfta uygulanmaktadır.

Konjuge pnömokok , halk arasında bilinen adıyla zatürre aşısı 2.ay,4.ay,6.ay ve 12. ay sonunda,

Oral polio(çocuk felci)aşısı 6.ay ve 18.ay sonunda,

Kızamık-kızamıkçık-kabakulak karması 12.ay sonunda ve ilköğretim 1.sınıfta

Suçiçeği 12.ayda

Hepatit A aşısı ise 18.ay ve 24. ay sonunda uygulanmaktadır.

Ayrıca ilköğretim 8.sınıfta erişkin tip difteri-tetanoz aşısı programda mevcuttur.

Sağlık Bakanlığı'nın takvim eklediği yeni aşılar:

Sağlık Bakanlığı rutin aşı takviminde olmayan fakat uygulamakta olduğumuz aşılarımızda vardır. Bunlar rota virüs aşısı ve menengokok(menenjit) aşısıdır.

Rota virüs aşısı 2. aydan itibaren 2 ya da 3 doz şeklinde,

Menenjit aşısı ise 9.aydan itibaren 3 ay ara ile 2 doz şeklinde uygulanmaktadır.

AŞI NEDİR?

Aşı, hastalıklara karşı bağışıklık sağlama amacı ile insan veya hayvan vücuduna verilen, zayıflatılmış hastalık virüsü, hastalık etkeninin parçaları veya salgıları ile oluşturulan çözeltidir. Mikroplar veya virüslerce oluşturulan hastalıklara karşı vücut, bağışıklık sistemi ile yanıt verir. Bağışıklık sisteminin hastalık etkeni vücuda girmeden, yani hastalık gelişmeden, etkeni tanıması ve onu yenecek yanıtı geliştirmesi (Örneğin vücudun gerekli antikoru üretmesi), aşılamanın temel ilkesidir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.