Elektronik sigara (e-sigara) hakkında yanlış bildikleriniz

Son günlerde Türkiye'de yayılan elektronik sigaraların aslında bilinenin aksine sigarayı bıraktırmadığı aksine yeni bir bağımlılık yarattığı ileri sürüldü.

Elektronik sigara (e-sigara) hakkında yanlış bildikleriniz

Son günlerde Türkiye'de yayılan elektronik sigaraların aslında bilinenin aksine sigarayı bıraktırmadığı aksine yeni bir bağımlılık yarattığı ileri sürüldü.

Hasan KARADENİZ
Hasan KARADENİZ
17 Ocak 2017 Salı 12:51
193 Okunma
Elektronik sigara (e-sigara) hakkında yanlış bildikleriniz

Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisi de sigara kullanımı. OECD ülkeleri arasında sigara içme oranında zirveleri oynayan Türkiye'de her yıl binlerce kişi sigara ve tütün kullanımına bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor. İnsanlar sigaradan kurtulmak ve yeni bir hayata başlamak için de elinden geleni yapıyor. Ancak son günlerde sigarayı bırakmak için toplum popüler hale gelen bir şey var o da elektronik sigara.

Elektronik sigaralar yani bilinen adıyla e-sigara çeşitli bileşenler içeriyor. Özel bir teknolojiyle kullanana sigara hissi veren ve bağımlının nikotin ihtiyacını karşılayan bu teknolojik ürünlerin Türkiye'de satışı yasak. Ancak isteyen herkes kolaylıkla bunlara ulaşabiliyor. Nikotinsiz sadece duman özelliği olan elektronik sigaralar da piyasada mevcut. Ancak bazı uzmanlara göre elektronik sigara hakkında bilinen yanlışlar var.

İÇERİSİNDE BİR ÇOK KİMYASAL VAR

Türk Toraks Derneği  Çalışma Grubu Başkanı Dr. F. Çağla Uyanusta Küçük’ün verdiği bilgiye göre, e-sigarasıvısının içerdiği söylenen maddelere (gliserol, propilen glikol ve nikotin) ek olarak tıbbi çalışmalarda birçok başka madde de tespit edildi. Bunlar aseton, akrolein, bütadien, sikloheksan, dietilen glikol, etilen glikol, etanol, formaldehid. Ayrıca tütün içermediği iddia edildiği halde tütün alkoloidleri (nornikotin, miyozmin, anabazin) gibi maddeler de bulundu. Dumanında ise gliserol, propilen glikol ve nikotine ek olarak asetaldehid, aseton, akrolein, formaldehid, nitrosonornikotin, metilnitrozamino, piridil, bütanon ve  kadmiyum, kurşun, nikel, bakır, kalay gibi metaller ile toluen saptandı.

SİGARAYI BIRAKTIRMAZ

E-sİgaranın gerçeğini bıraktırdığına dair istatistiksel olarak anlamlı tıbbi kanıt yok.  ABD’de 4 bin 500 öğrenci ile yapılan bir çalışmada, e-sigaranın sigara içme motivasyonunu azaltmadığı görüldü. Dr. Küçük, “Tıbbi çalışmalarda da en sık tüketim şeklinin hem e-sigara hem de sigaranın birlikte kullanımı olduğu saptandı” diyor.

BAĞIMLILIK YAPIYOR

E-sİgara dumanındaki nikotin aynen sigarada olduğu gibi bağımlılık yapıyor. Ayrıca nikotin tek başına kullanıldığında bile mide-bağırsak sisteminde yan etkilere, baş ağrısına, çarpıntı ve ağız, cilt gibi bölgelerde rahatsızlık hissine neden oluyor.

ELEKTRONİK SİGARA NEDİR?

Elektronik sigara  tütün mamüllerine duyulan bağımlılıktan kurtulmak veya zararlarını azaltmak için kullanılan elektronik cihaz. Bazen elektronik puro da aynı anlamda kullanılır. En basit tanımıyla cihaz duman yerine buhar oluşturur ve kullanıcı içinde çeşitli maddeler bulunan bu buharı içine çeker. Buharda nikotin de bulunabilir.

E-sigara, dumansız, buharlaştırıcı bir cihazdır. Hava sensörü, sigaranın bir ucundan hava çekildiğinde bunu algılar ve entegre devreye bildirir. Devre derhal gücü açar ve cihazın "atomizer" adı verilen bölümündeki yüksek frekanslı titreştirici kısmı devreye sokar. Bu kısımda bulunan tugsten - wolfram teli derhal ısınır ve temas halindeki alkaloit sıvısını buharlaştırır. Oluşan soğuk buhar, çekilmekte olan hava ile birleşir.

Avantajları neler?

-Normal sigarada bulunan insan vücudu için zararlı kanserojen maddeleri içermez.
-Duman üretmediği için karbon monoksit gibi 4000 e yakın kimyasal içerikli ve zararlı maddeleri etrafa vermez.
-Etraftakiler ve çevre için kısmen zararsızdır.
-Yangın çıkarma tehlikesi azdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.