Kadınlar menopozdan önce de kalp riski altında

Ünlü Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Saide Aytekin moonpozdan sonra kalp hastalıklarının arttığı yönündeki algının yanlış olduğunu kadınlarda artık menopozdan önce de büyük risk altında olduğunu söyledi.

Kadınlar menopozdan önce de kalp riski altında

Ünlü Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Saide Aytekin moonpozdan sonra kalp hastalıklarının arttığı yönündeki algının yanlış olduğunu kadınlarda artık menopozdan önce de büyük risk altında olduğunu söyledi.

Hasan KARADENİZ
Hasan KARADENİZ
08 Mart 2018 Perşembe 14:13
101 Okunma
Kadınlar menopozdan önce de kalp riski altında

Kadınlarda, menopoza kadar kalp hastalıklarının hiç görülmediği veya az görüldüğü algısı genel olarak tüm dünyada yaygındır. Oysa yapılan istatistikler, kadın ölümlerinin en sık nedeninin kalp hastalıkları olduğunu göstermektedir. 2002’de ABD’de yayınlanan bir analize göre, 356 bin kadın kalp hastalığından hayatını kaybetmiştir. Yine bazı çalışmalar, kadınlarda kalp hastalığı görülme sıklığının, erkeklere oranla her yıl 50.000 kişi arttığını göstermektedir.

Avrupa’da yapılan analiz sonuçlarına göre kadınlarda kalp damar hastalıklarından ölüm oranları %55, erkeklerde %43 olarak tespit edilmiştir. Kısacası, 35-65 yaşları arasındaki kadınların kalp damar hastalıklarına yakalanma sıklıkları, tüm ülkelerde, hiç de azımsanmayacak oranlardadır.

Türkiye'de durum ne?

Türkiye'de de durum pek farklı değil. Her yaş grubunda, erkeklerin ve kadınların kalp damar hastalıklarına yakalanma oranları, neredeyse aynıdır. Ancak, Avrupa’da yapılan bir çalışmada ortaya çıkan, 45-75 yaş aralığındaki 100.000 erkek ve kadın hastanın kalp damar hastalıkları nedeniyle ölüm oranları Türkiye’deki sonuçlarla karşılaştırıldığında, Türk kadınlarının açık ara önde olduğu görülmektedir. Bu nedenle, “menopoza kadar bize bir şey olmaz”, ya da “kadınlarda kalp damar hastalıklarına erkekler kadar sık rastlanmaz” algısının bir an önce değişmesi gerekmektedir. Bu algının kırılması amacıyla Amerika’da başlatılan “Go Red for Women” kampanyası tüm dünyada ilgi görmüş ve bu yıl 2 Şubat’ta kadınlar kalp damar hastalığına dikkat çekmek için kırmızı giysiler giymişlerdir..

Kadınlarda Kalp Hastalıkları Neden Hızla Artıyor? 

Kadınların %80’i geleneksel risk faktörlerine sahiptir. Ayrıca, kadınlarda obezite oranları 40 yaşından sonra %50’leri bulmaktadır. Buna bağlı olarak insülin direnci ve şeker hastalığı oranları erkeklerden daha fazladır. Şeker hastalığına bağlı olarak gelişen kalp damar hastalıklarından ölüm oranları da erkeklerden çok daha yüksektir.

Ayrıca yapılan çalışmalarda, her yaş gurubunda hipertansiyon oranları kadınlarda çok daha yüksek bulunmaktadır. Türkiye'de yapılan çalışmalarda, tüm bölgelerimizde kadınlarda hipertansiyon oranlarının çok yüksek olduğu görülmektedir. Bunlara “tedavisiz kalma” faktörü de eklenince, kadınlarda kalp damar hastalıkları görülme oranındaki bu artış kaçınılmaz olmaktadır.

Kadınların düzenli egzersiz yapma oranları da çok düşüktür. Bunun da etkisiyle menopoz sonrası kolesterol değerleri kadınlarda çok daha yüksek seyretmektedir. Erkeklerde birincil risk faktörü olarak kabul edilmeyen trigliserid yüksekliği, kadınlarda risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Kadınlarda HDL, yani koruyucu kolesterol oranları da erkeklerden daha düşüktür.

Tüm bu faktörlere kadınların sigara içme oranındaki artışı da ekleyince, bu sonuçlara şaşırmamak gerektiği anlaşılıyor. Dünyada, her yıl 1.5 milyon kadın sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybetmektedir. Bunun önümüzdeki yıllarda 8 milyona çıkacağı tahmin edilmektedir.

Obezite hala en büyük sorun

Bu nedenlerle, genç yaşlardan itibaren beslenmeye dikkat edilmesi, karbonhidratlı gıdaların daha az tüketilmesi, sağlıklı karbonhidratlar tüketilmesi, spor alışkanlığı edinilmesi, özellikle ailede hipertansiyon varsa; zaman zaman tansiyon kontrollerinin yapılması, tuz tüketiminin azaltılması gibi önlemler, menopoz sonrasında daha sağlıklı olunmasını sağlayacaktır. Menopoz dönemine girildikten sonra da aynı önlemlerin sürdürülmesi, düzenli sağlık ve tansiyon kontrolleri hiç şüphesiz ki kalp damar hastalıklarının azalmasında çok önem taşımaktadır.

Unutulmamalıdır ki; Türkiye’de ve dünyada kadınları ilgilendiren en önemli sağlık sorunları diyabet, obezite ve metabolik sendromdur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.