Şizofreni nedir nedenleri nelerdir tedavisi var mıdır?

Türkiye ve dünyada sık görülen hastalıklardan olan Şizofreni toplum sağlığı için önemli bir sorun. Peki ama Şizofreni nedir nedenleri nelerdir tedavisi var mıdır?

Şizofreni nedir nedenleri nelerdir tedavisi var mıdır?

Türkiye ve dünyada sık görülen hastalıklardan olan Şizofreni toplum sağlığı için önemli bir sorun. Peki ama Şizofreni nedir nedenleri nelerdir tedavisi var mıdır?

Hasan KARADENİZ
Hasan KARADENİZ
18 Ocak 2017 Çarşamba 16:47
873 Okunma
Şizofreni nedir nedenleri nelerdir tedavisi var mıdır?

Şizofreni beyin kaynaklı bir ruh hastalığıdır. Kesin tanı ve tedavisi olmamakla beraber tıp dünyası bu hastalıkla mücadele konusunda son yıllarda büyük aşama kaydetmiştir.  Sizofreni kişide, gerçeklerle olan ilişkilerin büyük ölçüde azalması, düşünce, duygu ve davranışlarda önemli bozulmaların ortaya çıkması gibi belirtiler gösteren bir ruh hastalığıdır. Bu rahatsızlık hem kişiyi hem de çevresini oldukça rahatsız eder. Toplumda bilinenin aksine bu hastalığa sahip olanlar çoğunlukla zararsızdır yani saldırgan değillerdir.

Dünyada yaklaşık 70 milyon Türkiye'de de tahmini 700 bin kadar sizofreni hastası vardır. Genelde 15-25 yaş arası görülen bu ruh hastalığına sahip kişiler görüldüğü üzere büyük bir nüfusu oluşturur. Peki ama sizofreninin nedenleri nelerdir tedavisi var mıdır, gelin beraber inceleyelim...

ŞİZOFRENİ NEDENLERİ NELERDİR?

Bu rahatsızlık beyinseldir. Beyinde bulunan sinir hücreleri birbirleriyle bağlantıldır. Bu bağlantı ile iletişim sağlanır. Bunun için de sinir hücrelerinin ucundan kimyasal maddeler (asetilkolin, serotonin, dopamin) salgılanır. Bu maddelerden dopaminin etkisiyle olan iletişimde bir bozukluk olması şizofreni nedenleri arasındadır. Bu nedenlerden dolayı hayal görme, konuşma ve davranışlarda farklılık görülür. 

Bu hastaların beyin incelemelerinde görülmüştür ki diğer insanlardan farklı bir beyin yapısı vardır. Bazı hastaların beyin loplarında boşluklar ve daralmalar tespit edilmiştir. Bu da gösteriyor ki  hastalarının plan yapması, karar vermesi, sorunları çözmesi, bu yüzden zordur.

ŞİZOFRENİ GENETİK Mİ?

Bu tür ciddi rahatsızlıklar toplumda '' genetik '' algısı vardır. Sizofreninin genlerle aktarılması yüzde yüz olmasa da ihtimal dahilindedir. . Her 10 sizofreni hastasının birinde, birinci dereceden yakın akrabalarında da bu hastalık görülmektedir. Yapılan araştırmalar, birden fazla genin, bu ailesel geçişte rol oynadığını göstermektedir. Annesi ya da babası sizofreni hastası olan bir çocuğun da sizofreni olma ihtimali %10-12 dir.

ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bir ruh hastalığı olduğu için diğer hastalıklara oranla tanısı daha zordur. Ancak aşağıda sıraladığımız şeyleri bilen bir kişi sizofreni hastasını kolaylıkla tespit edip önlemini alabilir. Bu belirtiler arasında,

Hayata karşı isteksizlik

Halsizlik

Aniden sinirlenme, alınganlık gösterme,

Küçük şeylerden rahatsız olma

Yakınlarından uzaklaşmaya başlama,

Duygusuzlaşma

Aşırı duygu patlaması

İçki ve sigaraya başlama

Giyim kuşamına aşırı dikkatsizlik

Uyku problemleri,

Cinselliğe aşırı yönelme

ŞİZOFRENİ TEDAVİSİ

Son yıllarda atipik antipsikotikler olarak adlandırılan yeni bir grup ilaç sizofreni tedavisinde kullanılmaktadır. Bu grup ilaçlardan ilki ve en etkili olanı Clozapine’dir. Etkinliği yanında kandaki beyaz hücrelerde ani düşme gibi hayatı önemi olan bir yan etkisi olması dolayısıyla doktor kontrolünde ve dikkatli kullanılması gerekir. Bu grupta yurdumuzda halen kullanılan diğer ilaçlar Risperidone, Olanzapine ve Quetiapine’dir. Bu ilaçların yan etkileri Clozapine göre daha az olmasına rağmen yine de değişik yan etkiler görülebilmektedir. Bu grup ilaçlar klasik ilaçlara göre oldukça pahalıdır. Bunlar dışında halen yeni ilaçlar geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Sizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlar özellikle ses işitme, hayal görme, şüphecilik gibi bazı belirtileri kolayca ortadan kaldırabilirken, ilgi, istek azlığı ve duygulanımda azalma gibi bazı belirtilere fazlaca etkili olamamaktadır.

Hastaları ve yakınlarını en çok kaygılandıran konu hastalarda bu ilaçlara bağımlılık gelişmesidir. Ancak bu ilaçların bağımlılık yapıcı yan etkisi kesinlikle yoktur

Şizofreni tedavisi görenler bunlardan uzak durmalı

-Madde kullanımı

- Alkol kullanımı

-Kafein

-Antiasitler

-Diyet yapıcı ilaçlar

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.