Teröre destek paylaşımı yapan hakeme soruşturma

Reina saldırısının ardından sosyal medyada skandal bir paylaşım yapan Kütahya il hakemi Süleyman Belli için TFF harekete geçti.

İstanbul’da yılbaşı gecesi eğlence kulübüne yönelik önceki  yapılan ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısından sonra, sosyal medya sitelerinde nefret söylemlerinde bulunanlar büyük tepki çekti. Bu kişilere tepkiler yükseldikçe bir çok kişi paylaşımlarını silmek zorunda kaldı. Akıllarda kalan ise 39 kişinin öldüğü saldırıya sevinebilecek bir kitlenin var olması.

HAKEMDEN SKANDAL PAYLAŞIM

Sosyal medya sitelerinde, eğlence mekanı olması nedeniyle terör saldırısına sevinen kişilerden birinin de lisanslı Kütahya Bölgesi hakemi Süleyman Belli olduğu ortaya çıktı. İl Hakemi olan Belli, terör saldırısı sonrası Facebook sayfasından, “Noldu noel babanız hep hediye getirecek değil ya. İçtiğiniz rakı, biralar belki öbür tarafta şefaatçiniz olur dermişim avucunuzu yalayın” şeklinde bir yorum yazdı. Belli’nin yazdığı yorum sabah saatlerine kadar kişisel sayfasında kalırken, sonrasında gelen yoğun tepkiler nedeniyle paylaşımını sildi.

TFF HAREKETE GEÇTİ

TFF, hakemin büyük tepki çekmesinin ardından açıklama yaptı: İşte o açıklama:

“Medyada yer alan ve TFF’ye bağlı bir il hakeminin sosyal medya hesabından 1 Ocak 2017 günü yaptığı iddia edilen bildirimler, kamuoyunda haklı tepkilere neden olmuştur. Olayla ilgili Federasyonumuz tarafından yapılan işlemler konusunda kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Hakemlerin, sosyal yaşamı ve davranışları ile futbol camiasını küçük düşürecek tutum sergilemesi suçtur. Hakemlerin sosyal paylaşım sitelerinde milli, kültüre aykırı yazı ve paylaşımlarda bulunması lisans iptaline varan disiplin yaptırımlarına tabidir.

İl hakeminin gerçekleştirdiği iddia edilen fiil, Futbol Disiplin Talimatı uyarınca, Merkez Hakem Kurulunca incelenecek ve düzenlenecek rapor doğrultusunda söz konusu kişi disiplin kuruluna (AFDK) sevk edilebilecektir”

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*