2017 için hayatınızı değiştirecek sağlık önerileri

2017 için sağlıklı bir hayata başlamaya ne dersiniz? İşte sizler için hazırladığımız ve hayatınızı pozitif anlamda baştan aşağıya değiştirecek sağlık önerileri…

Her yıl olduğu gibi 2017 için de insanlar sağlığı için bir takım kararlar almaya başladı. Ancak maalesef bu kararların çoğu teori aşamasında kalıyor. Siz de sağlıklı bir ömür için kendinize yeni planlar yapın ve sağlığınız için mutlaka bu kararlar için harekete geçin. 2017’nin ilk günlerinde sizler için hazırladığımız bazı sağlık önerilerini gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

2017 İÇİN SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ

Bol bol güneşlenin:  Bu yıl “güneşlenme” işini yalnızca yaz tatilindeki bir hafta, on günlük sürelere sıkıştırmaktan vazgeçin. Fırsat buldukça ve güneşi yakaladıkça bedeninizle güneşi daha sık buluşturmaya gayret edin. Kış güneşi bile vücudunuz için ihtiyaç olan D vitamini üretiyor.

Spor: Her sağlık önerisinde karşınıza çıkan spor konusuna daha fazla eğilin. İnternet dünyasında egzersiz konusunda daha fazla araştırma yapın ve kendinize uygun bir yol seçin.  Egzersiz konusu, beslenme kadar önemli. Bu yılı egzersiz yılı bile ilan edebilirsiniz.

Gezin tozun: Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, yeni tatlar denemek ruh sağlınız için en önemli aktivitelerden biri.  Yeter ki gezin! Çünkü seyahat etmek özellikle stresi azaltma ve belleği koruma bakımından önemli bir yardımcı.

Sosyalleşin: Sosyal ortamlar kişiyi çok iyi hissetirebiliyor. Bunun için fıkaralar öğrenin, kalabalık ortamlarda söz alın, konuşun, paylaşın. daha çok kahkaha atıp gülmek istiyorsanız “anti stres etkisi” kanıtlanmış fıkralardan daha çok faydalanın.

Şehrinizi keşfedin:  Bulunduğunuz yerin etrafına 50 kilometrelik bir yuvarlak çizin ve bu alanda kalan küçük köylere, kasabalara günlük ya da gecelik kısa ziyaretler yapın. Farklı doğal özellikler, şaşırtıcı lezzetler, dokular, kokular emin olun size de ilaç gibi gelecek.

Manevi yönünüzü geliştirin: Mezarlığa gidin! Şaşırdığınıza eminiz ama zaman zaman tekrarlanan mezar ziyaretleri bu yılın mühim bir sağlık ayrıntısı olabilir.  Geçmişi hatırlamak, sürekli geleceğe yaslanmak yerine günü yaşamak, eskilerin ve eldekileri kıymetini bilmek, şükretmek ve size bu alemi, bu güzellikleri bırakanlara teşekkür etmek için mezarlıklardan daha iyi bir yer olabilir mi?

Yürüyüş: Egzersizler ve seyahatlerden ayrı olarak yürüyüş yapın. Soğuk hava veya meşguliyet yürüyüş yapmanıza engel olmasın. Yürümek dünyanın en yararlı en ucuz sporlarından. Yürümemek için (eğer herhangi bir bedensel probleminiz yoksa) bir bahaneniz olamaz.

Tiyatroya gidin.: Unuttuğumuz “güzel hayat” alışkanlıklarından, en eski entelektüel yaşam lezzetlerinden biridir tiyatroya gitmek. Binlerce yıllık bir “insani alışkanlık”tır.

SAĞLIKLI VE SAĞLIKSIZ AYIRIMI YAPIN

Oturduğunuz yerde bir liste hazırlayıp nelerin sağlıksız nelerin sağlıklı olduğunu yazın. Bu sizin günlük hayatınıza zamanla etki edecektir. Hatta siz hiç uğraşmadan ABD’li araştırmacılar tarafından hazırlanan sağlıksız şeyler listenizi sizler için yazalım:

Tuz: Kalp damar rahatsızlıkları dışında bir çok tansiyon türüne neden olur. Bilindiği üzere Türkiye’de tuz kullanımı maalesef Avrupa standartlarının çok üstünde.
Şeker: Obeziteden kalp hastalıklarına, Mide rahatsızlıklarından  diş çürümesine kadar bir çok zararı vardır.
Kremalı pastalar: Bir parçası 6 muza eşittir.
Alkol: 5 şişe bira yetişkin bir insanın günlük kalori miktarına eşittir.
Sucuk-salam: %50’si yağdır.
Fast Food :(hamburger,döner ,patates kızartması vb)genellikle yağda kızartılır ve çok fazla yağ içerir.

Paketlenmiş hindi: Hindi iyi bir yağsız proteindir ve tam tahıllı ekmek, marul, domates ve diğer yiyeceklerle yapılacak sandviç çok da kötü bir öğle yemeği sayılmaz.Kaynak: Uzak durmanız gereken sağlıksız yiyecekler

Kepekli kekler: Sağlığa yararlı kepekli kekler sabahları iyi bir kahvaltı olabilir. Kepek tek başına sağlıklı bir tam tahıllı lif kaynağıdır. Ancak şeker, un ve yağla birlikte kek haline getirildiğinde ise daha az besleyici olur.Kaynak: Uzak durmanız gereken sağlıksız yiyecekler.

Kuskus: Kuskus beyaz hamur işlerine benzeyen rafine tahıldan yapılmış gerçekten küçük bir hamur işi yemeğidir. Bulabilirseniz tam buğdaylı kuskus gibi daha sağlıklı tam tahılları tercih edin.Kaynak: Uzak durmanız gereken sağlıksız yiyecekler

Suşi: Yoğun sos kullanmadığınız takdirde taze balık sağlıklı mıdır? Doymak istediğiniz taktirde çok sayıda suşi yemek zorundasınız, bu balık ruloları ayrıca bol miktarda pirinç ve çok az sebze içerir. Bu nedenle bu balıklar da sandığınız kadar sağlıklı olmuyor.Kaynak: Uzak durmanız gereken sağlıksız yiyecekler..

Bizden 2017 için sağlık önerileri şimdilik bu kadar. Unutmayın sağlıklı yaşamak sizin elinizde… Hiç bir zaman geç kalmış sayılmadığınızdan 2017 için hemen önlem almaya başlayın…

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*